Drobečková navigace

Úvod > Akce > Novinky ze školní jídelny

Novinky ze školní jídelnyDatum konání:
1.2.2024

Vážení rodiče, zákonní zástupci a strávníci školní jídelny.

Ráda bych Vás touto cestou informovala o změnách, které Vás v roce 2024 čekají.

K první změně došlo již na začátku roku, kdy byla personálně obměněna pozice vedoucí školní jídelny, kterou nyní zastávám, a nově jsem k dispozici v kanceláři každý všední den od 7,00 do 10,00 hod. (případně dle domluvy).
Ve spolupráci s vedením mateřské školy a vedením obce chystáme změny, které se dotknou jak rodičů a zákonných zástupců, tak strávníků samotných. Ráda bych, aby zákonní zástupci pocítili zjednodušení komunikace, usnadnění odhlašování stravy a zlepšení přehledu plateb. Tato změna je plánována již od měsíce března a bude jí předcházet schůzka, kde bude vše podrobně vysvětleno.

Pevně věřím, že strávníci pocítí změnu ještě výrazněji. Zdejší jídelnu a kuchyňské zázemí čeká v letošním roce kompletní rekonstrukce, a to včetně vybavení. Nové gastrotechnologie pak budou umožňovat přípravu stravy s vyšší kvalitou hotového pokrmu.

Přes veškeré inovace však musíme mít na paměti, že jsou věci, které jsou pro nás závazné, a které změnit nemůžeme. Školní stravování je služba organizovaná a dotovaná státem a stát pro něj stanovuje poměrně přísná pravidla. Strava, kterou dostane dítě ve školní jídelně, je výsledkem kompromisu. Musí být dodrženy dva základní požadavky:

  1. finanční limit na nákup potravin, z nichž bude oběd připraven
  2. plnění spotřebního koše, tedy průměrnou měsíční spotřebu určitých druhů potravin na jeden oběd (stravu)

Současně s tím jsou hlídána hygienická pravidla, kterými se školní jídelna musí řídit. Ta jsou často tak přísná, že prakticky omezují přípravu určitých jídel, u některých ji dokonce vylučují.

Školský zákon umožňuje odebírat dotované školní obědy pouze v době školního vyučování a jen tehdy, je-li dítě (žák) vyučování přítomno – vč. školních výletů, soutěží apod. Jestliže dítě onemocní, může za dotovanou cenu odebrat oběd pouze první den nemoci (neplánované nepřítomnosti), pak již ne. V dalších dnech je pak strava účtována s navýšením – tedy vč. režií.

Na závěr bych Vás ráda ujistila, že hlavní cíl veškerých změn a naší snahy je poskytnout strávníkům výživnou a zároveň chutnou stravu.

Vedoucí školní jídelny
Bc. Jana Matesová